ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Forum Rolnicze Strona Główna » Forum rolnictwo.eev.pl » Agroturystyka i rolnictwo ekologiczne » Rolnictwo bez chemii - marzenie?

Rolnictwo bez chemii - marzenie?
Autor Wiadomość
Miłujący prawdę 

Wysłany: 2008-01-06, 09:41   Rolnictwo bez chemii - marzenie?

Przykładem pewne pestycydy. Początkowo ich zastosowanie umożliwiło rolnikom skuteczną walkę z chwastami i niemal doszczętnie wyeliminowało szkodniki. Wydawało się to gwarancją obfitych plonów. Ale wkrótce wystąpiły trudności.
Stwierdzono, że chwasty i owady uodparniają się na kolejne pestycydy i że środki te są trujące także dla ptaków i innych zwierząt — naturalnych wrogów owych szkodników—a nawet dla samego człowieka.
W dodatku jak na ironię ciągle przybywa dowodów, że na dłuższą metę pestycydy nie mają wpływu na zwiększenie zbiorów. Mimo to rolnictwo dalej je stosuje na wielką skalę.
oznajmią ci to ryby morskie"(Hioba 12:7,8).

Herbatnik 

Wysłany: 2008-01-06, 10:45   

Nie pamiętam nazwy ale wiem o których pestycydach mówisz. Niestety musze cię zmartwić bo nie masz racji. Zostały zakazane i już ich się nie używa.

buchaj 

Wysłany: 2008-01-06, 12:05   

Prawdopodbnie chodzi Ci o DDT (Dichlorodifenylotrichloroetan), który znany był jako Azotox. Środek ten był stosowany w czasie II Wojny Światowej do walki z wszawicą wśród żołnierzy (sami wiecie jakim problemem w tamtych czasch był tyfus plamisty). Doskaonale spełniał swoje zadanie. Później zaczęto wykorzystywać go do walki ze szkodnikami w uprawach. W latach 60-tych ubiegłego wieku był stosowany niemal na całym świecie. Później okazało się, że jest niezwykle szodliwy dla ptaków (ptaki znosiły jaja bez skorupek) i wprowadzono zakaz stosowania tego środka. Niestety ciągle kraży on w przyrodzie w licznych łańcuchach pokarmowych. U ludzi gromadzi się w tkance tłuszczowej, ale jeszcze nie wiadomo jaki ma wpływ na zdrowie. Co najgorsze, w krajach Trzeciego Świata jest ciągle stosowany do walki z malarią.

Herbatnik 

Wysłany: 2008-01-06, 12:14   

Dokładnie o DDT mi chodziło. w Polsce jest zakazany z urzędu o dobrych kilku lat, a może nawet kilkunastu dokładnie nie pamiętam. Chyba kolega ekolog ma nieświeże informacje.

Bonzo

Wysłany: 2012-08-30, 01:46   

Takie podejście, jak u osoby, która rozpoczęła ten wątek brzmi już trochę sekciarsko. Ale może jestem przewrażliwiony, bo nigdy nie przepadałem za tymi wszystkimi grinpisami... ;)

Vois

Wysłany: 2014-04-27, 12:09   

Nie da się, chyba, żeby chleb kosztował z 30 zł z eko produktów.

piotrek3241 

Wysłany: 2014-05-13, 10:17   

Nawet jeśli będzie, to kto go kupi...?

KowalikM 

Wysłany: 2014-10-15, 13:07   

Fajnie byłoby mieć swoje gospodarstwo eko, z którego byłoby się samowystarczalnym w produktach spożywczych, moja żona ma takie marzenie, ja też jestem za tym, może uda się to zrealizować. Na razie mamy sad ekologiczny, zawsze to dobry początek.

Vois

Wysłany: 2015-09-17, 15:23   

Kanały zbytu przydałyby się.

Heniek 

Wysłany: 2016-02-18, 21:23   

moim marzeniem jest posiadać własne gospodarstwo ekologiczne, nawet nie dal zysku, ale dla zdrowych produktów, ale czasami może być ciężko coś wychodować, bez nawożenia, oprysków bo od razu zaraz bierze. Znacie jakieś ekologiczne nawozy, opryski sprawdzone i godne polecenia?

Wiesiek

Wysłany: 2016-02-18, 21:36   

Ciekawe marzenie :) kiedyś były dopłaty na ekologiczne gospodarstwa, nie wiem czy nadal to działa, a naturalne nawozy to wiadomo - obornik :)

Heniek 

Wysłany: 2016-02-18, 21:43   

Ciekawe,coś kiedyś słyszałem ale nie sprawdzałem tych dopłat, bardziej bym to dla siebie hodował a jak dopłaty to pewnie raczej to większych gospodarstw.
No jasne obornik :D ale co zamiast oprysków?

czar82

Wysłany: 2016-09-30, 20:46   Obornik jak marzenie

No tak, obornik to jeszcze marzenie, szczególnie jak się posiada odpowiednik do niego rozrzutnik. Ja też się z rodziną szykowałem na eko farmę, szukałem używanego sprzętu na mascusie - http://www.mascus.pl/roln...zutnik-obornika - pobierałem nauki od znajomych, przeglądałem internet w poszukiwaniu eko rozwiązań do zasiewów i hodowli...strasznie z tym dużo roboty, więc ograniczyliśmy się do eko sorga i paszy oraz uli. Miody wychodzą nam wybitne ;)

Odpowiedz do tematu